Thursday, December 6, 2007

Allison's 2nd growing post

Question 1

1.) What strategies were needed?
The strategies that were needed to solve this problem were the ratio table, division, and multiplication. I also used the clock method.

2.) How did you use the strategies?
By using a ratio table or the clock method I could easily figure out how to get the price and the other information given on the test.For an example (on a ratio table): I took 2 2/5 cups then multiplied it by 5 to get 12 cups . I then did the same thing for the price. 2 2/5 cups was $3.60 so then you multiply that by 5 since you multiplied 12 by 5 then you get $18.00.

3.) Or how could you have used these strategies?
You can use this strategy to find out the answers to other amounts for diffrent sized containers.

4.) How would you figure out the price of the 6 cup bag of Betty's Snack Mix?
You can use a ratio table. Since we know that 2 2/5 x 5 is 12 and the price of 12 cups is $18.00. You now just divided 12 by 2 to get 6 then do the same thing with the price. Since we know that $18.00 is the price of 12 cups, you just divide 18 by 2 to get how much it is for 6 cups which would be $9.00

5.)Find other 3 values that could be solved sing the ratio table. Find the $$ of new container sizes.

Question 2

Question 3

Question 4

The last group with Paul, Alex, Chris, Jughead, Archie, Reggie, Mr. Wotherbee, Midge and they had 7 pizzas to share. That group had the largest portion of pizza, out of all the other groups of people.

Growing Post Question 1 Betty's Snack Mix Total (15 marks) 13/15 marks

Answers all questions 5 marks (1 per Question) 5/5 marks

Quality of Answers 10 marks 8/10 marks

Growing Post Question 2 (10 marks) 5/10 marks

Embeds the voicethread after question 1 (1 mark) 1/1 marks

Creates the Voicethread to answer Question (1 marks) 1/1 marks

Add Comments to further elaborate on the strategies used (1 per comment left) Max 4 marks 0/4 marks

Math work is correct in the voicethread (4 Marks) 3/4 marks

Bonus marks for any person doing more than 4 questions (2 marks)

Growing Post Question 3 (14 marks) 10.5/14 marks

Uses Pictures or a voicethread to answer the question (3.5 Marks) 3.5/3.5 marks

Explains the 7 strategies using 7/8 and 11/12 (7 Marks) 7/7 marks

Comments on the voicethread (3.5 marks .5 per comment) 0/3.5 marks

Question 4 Sharing Pizza's (15 marks) 11/15 marks

Clearly shows How much pizza does each student get in the different groups? (4 marks)
4/4 marks

Shows which group gets the largest portion of Pizza (2 marks) 2/2 marks

Show how you found your answer in 2 different ways. (4 marks) 4/4 marks

What strategies did you use in finding your answer. Student must show strategy and explain how it was used.(2 marks) 1/2 marks

Added comments on voicethread or added detail to explanations (3 marks) 0/3 marks

Total Math Work (54 marks) 39.5/54 marks

Formatting (21 Marks) 19/21 marks

Proper title (2 Marks) 2/2 marks

Proper labels (3 marks) 3/3 marks

Only one post and no drafts left in dashboard (2 marks) 2/2 marks

Questions are in the proper order (4 Marks) 4/4 marks

Post looks pleasing (10 Marks) 9/10 marks

Pictures are lined up, text is left justified etcThe post looks professional and not piecemeal.Completing Self Evaluation and leaving a comment (10 Marks) 9/10 marks

Completing 2 Peer Evaluations Leaving comments on the Growing Post and Voicethreads (20 marks) 20/20 marks

10 marks per student

Total Marks for Growing Post ( 100 Marks)

Growing Post Completed on time 0 mark deduction

Completed 1 day late 10 mark deduction

Completed 2 Days Late 15 Mark Deduction

Completed more than 2 days late 20 Mark Deduction

No comments: